MODLITWA PRZY WIGILIJNYM STOLE
Wieczór wigilijny to jeden z najpiękniejszych wieczorów w roku, podczas którego wspominamy tajemnicę narodzin Syna Bożego. Szczęśliwi ci, którzy mogą go przeżyć wśród najbliższych, w cieple rodzinnego domu pachnącego wigilijnymi potrawami, w blasku świec i choinkowych lampek, które roztaczają niezwykły nastrój. Pamiętajmy jednak, by radość tego szczególnego wieczoru – z rodzinnego spotkania, świątecznie zastawionego stołu i prezentów złożonych pod choinką – nie przysłoniła tego, co najważniejsze: chrześcijańskiej radości z przyjścia na ziemię Światłości świata, na pamiątkę którego obchodzimy święta Bożego Narodzenia. Pomocą w dobrym przeżyciu tej tajemnicy niech będzie zamieszczony poniżej schemat obrzędu wieczerzy wigilijnej.
Wokół odpowiednio udekorowanego i nakrytego do wieczerzy stołu gromadzi się rodzina. Na środku stołu umieszczone jest siano, na którym składamy Księgę Pisma Świętego. Obok ustawiamy przystrojoną świecę, symbolizującą obecność w rodzinie Chrystusa, który przyszedł na ziemię jako światłość świata. Wszyscy stoją, a najstarszy w rodzinie zapala świecę.
Zapalenie świecy
Prowadzący: Oto światłość, która w noc dzisiejszą przyszła na ziemię, by rozproszyć ciemności grzechu.
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
Prowadzący: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy: Amen.
Ewangelia
Prowadzący: Z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,1-14):
W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał”.
Oto Słowo Pańskie.
Wszyscy: Chwała Tobie, Chryste.
W tym momencie zgromadzeni przy stole podejmują śpiew kolędy, np. „Wśród nocnej ciszy”:
Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi.
Czym prędzej się wybierajcie,
do Betlejem pospieszajcie,
przywitać Pana.: }
Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie
z wszystkimi znaki, danymi sobie.
Jako Bogu cześć Mu dali,
a witając zawołali
z wielkiej radości: }
Ach! Witaj, Zbawco, z dawna żądany,
tyle tysięcy lat wyglądany.
Na Ciebie króle, prorocy
czekali, a Tyś tej nocy
nam się objawił.: }
I my czekamy na Ciebie, Pana,
a skoro przyjdziesz na głos kapłana,
Padniemy na twarz przed Tobą,
wierząc, żeś jest pod osłoną
chleba i wina.: }
Wspólna modlitwa
Prowadzący odmawia niżej podane prośby, wszyscy odpowiadają: Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
Wstęp; Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posłałeś nam swego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela.
-Prosimy Cię, udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
-Obdarz także naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
-Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych, głodnych na całym świecie pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej świętej nocy.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
-Naszych zmarłych (wymienić imiona) obdarz szczęściem i światłem Twej chwały.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!
Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie. /3x/
Prowadzący; Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Jednorodzonego Syna Twojego. Spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
/ można dodać modlitwę z modlitw do wyboru/
Ojcze nasz...
MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA OPŁATKÓW
Panie Boże, Ty sprawiłeś, że tej świętej nocy zabłysło światło Twojego Syna. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi za chwilę połamiemy się na znak naszej wzajemnej miłości i przebaczenia. Obdarz nas wszystkich Twoim pokojem, abyśmy wspólnie wychwalali Twoją ojcowską dobroć. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Łamanie się opłatkiem i życzenia
Prowadzący: A teraz w duchu miłości i przebaczenia przełamiemy się opłatkiem, chlebem miłości. Otwierając serca nasze w miłości wzajemnej, otwieramy je na przyjście Pana. W Nim każdy człowiek znajdzie dobroć i przyjaźń. Niech On będzie zawsze z nami w naszym domu.
Prowadzący składa wszystkim życzenia i przełamuje się opłatkiem najpierw z najstarszym, a potem z pozostałymi członkami rodziny. To samo czynią następnie wszyscy obecni.
Spożywanie wieczerzy
Pamiętajmy o tym, by spożywanie wieczerzy przebiegało w atmosferze rodzinnej życzliwości. Zadbajmy też, by nic nie rozpraszało świątecznego nastroju, w czasie wieczerzy należy wyłączyć telewizor i odłożyć telefony komórkowe, smartfony oraz tablety. Po wieczerzy – w oczekiwaniu na wspólne wyjście na Pasterkę – świąteczny nastrój podtrzymujemy śpiewem kolęd i pastorałek.
MODLITWA PO WIECZERZY
Prowadzący: Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Twojego Syna Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten wieczór wigilijny i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki.
MODLITWY DO WYBORU:
MODLITWA WIGILIJNA OSÓB SAMOTNYCH
Panie Jezu, który poznałeś smak odrzucenia i samotności, powierzam z ufnością moje życie Tobie w ten świąteczny wieczór. Proszę pokornie, abyś mi pozwolił odczuć Twoją obecność w moim domu. Zabierz ode mnie smutek, użalanie się, pretensje, zazdrość i wszelkie negatywne uczucia. Napełnij moje serce Twoją miłością i pokojem. Zasiądź ze mną do stołu i podziel się ze mną opłatkiem. Obdarz wszystkich samotnych łaską Twojej pociechy. Pomóż mi tak przeżyć święta, abym mocniej zjednoczył się z Tobą i wszedł kiedyś do Twojego wiecznego domu. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
MODLITWA O RADOŚĆ SILNIEJSZĄ NIŻ SMUTKI
Panie Jezu, urodzony w nędznej szopie, wśród ubogich ludzi, ku Tobie zwracamy się z ufną modlitwą. Ty znasz trudności, które nawiedzają nasz dom. Ty wiesz najlepiej, co odbiera nam radość życia, co osłabia naszą nadzieję, co napełnia lękiem o przyszłość. Przyjdź do naszego domowego Betlejem i przynieś radość silniejszą niż smutki. Wiemy, że Ty kochasz i nawiedzasz zwłaszcza tych, którzy źle się mają. Bądź światłem w ciemności, pociechą w strapieniu, siłą w niemocy. Zbaw nas, Jezu i pozwól nam się narodzić na nowo. Prosimy o to pokornie przez wstawiennictwo Twojej ubogiej Matki, św. Józefa i świętych młodzianków męczenników. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
MODLITWA ZA UBOGICH
Panie Jezu, który z miłości do nas stałeś się ubogim, powierzamy Ci w ten świąteczny czas wszystkich ubogich. Prosimy zwłaszcza za tymi, którzy te święta spędzają w biedzie, w głodzie, w samotności, w nieszczęściu. Modlimy się za najbiedniejszych z biednych. Przyjdź im z pomocą, ogrzej ich serca, ratuj w utrapieniu, a nas naucz dzielić się z potrzebującymi. Niech nie zabraknie serc wrażliwych na wszelką ludzką biedę. Jezu pełen miłosierdzia, ufamy Tobie. Amen.
MODLITWA WIGILIJNA DO ŚW. JÓZEFA
Święty Józefie, strażniku największych Skarbów, czyli Maryi i Jezusa. W ten wigilijny wieczór prosimy, abyś czuwał nad naszym domem i rodziną. Uproś nam łaskę wiary, abyśmy tak jak Ty umieli odczytywać w codzienności Bożą wolę i za nią podążać. Naucz nas milczenia, abyśmy umieli słuchać Boga i słuchać siebie nawzajem w rodzinie. Ucz nas cnoty pracowitości, skromności i łagodności. Strzeż naszej rodziny od niebezpieczeństw, od podziału, kłótni i niewiary w Boga. Umocnij naszą wzajemną miłość. Daj nam szczęśliwą godzinę naszej śmierci. Amen.